Irina Bordeianu, de la CS Ceahlăul Piatra-Neamț, titlul suprem cu echipa României la alergare montană în Italia

0

Irina Bordeianu, originară din Urecheni, este primul sportiv legitimat la CS Ceahlăul Piatra-Neamț care a devenit CAMPION MONDIAL într-un sport olimpic.

Atleta de 15 ani, elevă în clasa a IX-a la Liceul cu Program Sportiv din Piatra-Neamț, a cucerit titlul suprem cu echipa României la alergare montană, la Premana, în Italia, în întrecerea junioarelor I. Traseul a măsurat 6,5 kilometri, în urcare de altitudinea de 1200 m la cea de 1600 m, anunță Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra-Neamț

Antrenoarea Iulia Olteanu Negură se bucură alături de eleva sa pentru această fabuloasă reușită.

”Ea a terminat cursa pe locul 12, la individual, dar echipa a fost cea mai bună. Alexia Hecico a fost pe 4, iar Gabriela Doroftei pe locul 5, în timp ce Melinda Zudor s-a clasat mai jos. Ca echipă, România a avut cel mai bun rezultat. Bucuria este și a fost imensă. Cred că nici acum Irina nu realizează ce a făcut împreună cu celelalte fete” , a declarat antrenoarea Iulia Olteanu Negură.

Atenție! !! Se cântă imnul! !! RESPECT !!!!!

Gepostet von Casandra Silviu am Sonntag, 30. Juli 2017

Medalie ”„lucrată” în Bucegi

Aurul de Premana s-a făurit însă cu multă transpirație în Munții Bucegi Timp de 17 zile, pe cărările din preajma Complexului Sportiv Piatra Arsă, cele patru fete ale echipei României și antrenorii lor au muncit pentru a avea o echipă gata de luptă în Italia. Pentru că acomodarea sportivelor cu altitudinea s-a făcut repede, planul antrenorilor a avut sorți de izbândă. Și vremea a fost alături de grupul de tricolori,  care s-a pregătit la aproape 2000 de metri în Bucegi.

”Am muncit foarte mult la Piatra Arsă. În fiecare zi au alergat fetele câte 15 kilometri pe zi, cu câte două antrenamente în care am căutat să ne apropiem de condițiile de concurs. Ne-am informat de pe internet și de la o senioară ce a mai concurat în Italia despre detalii legate de traseu și am căutat trasee care să fie asemănătoare cu acela de la Premana. Ne-a ieșit, iar pentru asta trebuie să le mulțumim fetelor, dar și celor care ne-au asigurat toate condițiile pentru pregătire. Totul a fost la nivel ridicat de seriozitate și profesionalism pentru a avea succes. De acasă le-am convins că se pot bate la medalii, dar ca să fiu sinceră nu credeam că se poate câștiga aurul”,  a mai adaugat  Iulia Olteanu Negură.

Urmează concursuri la nivel național

Vara nu s-a terminat pentru Irina Bordeianu (15 ani) și colegele sale de la CS Ceahlăul,  Laura Corhană (15 ani) și Loredana Manașcu (17 ani). Toate vor forma echipa CS Ceahlăul la ediția din acest a Campionatului Național de alergare montană pentru juniori 1. Competiția va fi în data de 20 august 2017 la Câmpulung Moldovenesc, iar obiectivul echipei antrenate de Iulia Olteanu Negură este câștigarea unei medalii.
Până atunci însă, Corhană și Manașcu vor fi la București (5-6 august 2017) pentru a căuta succesul la naționalele de atletism pentru juniori 1 pe pistă. Corhană va fi pe lista concurentelor probei de ”5000 m plat”, iar Manașcu va lua startul în cursa de ”3000 m obstacole”.

În funcție de modul în care se va recupera, Irina Bordeianu va concura și ea sau nu la naționalele din capitală.