Elevi din Neamț calificați la etapa națională a Olimpiadei la disciplinile din aria curriculară Tehnologii
În perioada 24 – 28 februarie 2018 s-a desfășurat etapa județeană a Olimpiadei la disciplinele din aria curriculară Tehnologii și etapa județeană a Concursului la disciplinele tehnologice pentru învățământul profesional, conform Graficului olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară Tehnologii în anul școlar 2017-2018, aprobat prin Nota MEN nr.24981/2018.
Atât în cadrul olimpiadei cât și al concursului profesional elevii au susținut două probe: proba scrisă și proba practică. Au participat 441 de elevi din județ, dintre care: 133 de elevi din clasele V-VIII la Olimpiada de Educație tehnologică, 271 de elevi din învățământul liceal la Olimpiada de Tehnologii pentru clasele a XI-a și a XII-a și 37 de elevi din învățământul profesional la Concursul la disciplinele tehnologice.
Olimpiada de Tehnologii pentru învățământul liceal s-a desfășurat pentru 14 domenii de pregătire profesională a elevilor din clasele a XI-a și a XII-a: Agricultură – creșterea animalelor, Agricultură – cultura plantelor, Construcţii-instalaţii-lucrări publice, Economic-administrativ- comerț, Electric-electrotehnic-electromecanic, Electronică-automatizări-telecomunicaţii, Fabricarea produselor din lemn, Industrie alimentară – analize produse alimentare, Industrie textilă şi pielărie, Mecanică, Protecția mediului, Turism şi alimentație, Estetică și Silvicultură.
În acest an, s-a organizat pentru prima dată Concursul la disciplinele tehnologice pentru elevii din învățământul profesional, clasa a XI-a, conform noului Regulament specific privind organizarea concursurilor pe meserii pentru învățământul profesional aprobat de MEN cu nr. 31231/2017. În județul Neamț s-au organizat probele concursului pentru cinci calificări profesionale: confecționer produse textile, mecanic auto, ospătar (chelner) vânzător în unități de alimentație, bucătar, cofetar-patiser. În organizarea și desfășurarea probei practice au fost implicați agenții economici de profil, iar la unele calificări proba s-a desfășurat integral la agenții economici în condițiile reale ale locurilor de muncă specifice domeniului de pregătire al elevilor.
Elevii care s-au clasat pe primul loc la etapa județeană la domeniile/calificările/clasele specificate în Calendarul olimpiadelor școlare naționale vor participa la etapa națională a olimpiadei și concursului profesional.
Elevii care vor reprezenta județul Neamț la Olimpiada Națională de Tehnologii și la Concursul Național Profesional, în perioada 2-6 aprilie 2018:
Olimpiada de Tehnologii
Disciplina/ Domeniul |
Clasa |
Numele şi prenumele elevului |
Şcoala de provenienţă (denumire, localitate, judeţ) |
Profesori îndrumători |
Educație tehnologică |
a V-a |
BURGHELEA MARIA |
Colegiul Național ”Calistrat Hogaș”, P. Neamţ |
Săndulescu Loredana |
a VI-a |
GAVRIL LAURA ELENA |
Școala Gimnazială Comuna Boghicea |
Grăjdeanu Cristina |
|
a VII-a |
RĂCHERU ŞTEFANIA |
Liceul Tehnologic Oglinzi |
Filip Gheorghe |
|
a VIII-a |
NIUNIN MATEI |
Școala Gimnazială Nr. 5, Piatra – Neamţ |
Smaranda Lăcrămioara |
|
Agricultură – creşterea animalelor |
a XI-a |
AFLOROAEI ALIN ANDREI |
Liceul Tehnologic ”Ion Ionescu de la Brad” Horia |
Samson Constantin Ciubotaru Liviu |
a XII-a |
ZAVALICHI CONSTANTIN ROBERT |
Liceul Tehnologic ”Ion Ionescu de la Brad” Horia |
Samson Constantin Ciubotaru Liviu |
|
Agricultură – cultura plantelor |
a XI-a |
AMĂRINEI ALEXANDRA MĂLINA |
Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț |
Iftime Brândușa Ionela, Roșu Irinuca, Roșu Petruț |
a XII-a |
CIOCOIU ALEXANDRA- ELENA |
Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț |
Iftime Brândușa Ionela, Roșu Irinuca, Roșu Petruț |
|
Construcţii, instalaţii şi lucrări publice |
a XI-a |
DÎSCĂ PAUL |
Liceul Tehnologic ”Sfântul Ioan de La Salle” Pildești |
Ploșniță Traian, Bulgagiu Eugen |
a XII-a |
BĂCĂOANU CAMELIA LOREDANA |
Colegiul Tehnic „Miron Costin” Roman |
Cărpuşor Crina |
|
Economic, administrativ, comerţ |
a XI-a |
VEZETEU C. NICIOLETA |
Liceul Tehnologic Economic Administrativ P. Neamt |
Apetrei Cristina, Banu Oana, Butnaciuc Elena, Ciobănucă Liliana |
a XII-a |
PETRACHI VIORICA MIHAELA |
Colegiul Tehnic „Petru Poni” Roman |
Juravle Cristina, Nechifor Maria, Stolnicu Simona, Curpăn Adina |
|
Electric, electrotehnic, electromecanic |
a XI-a |
TIBA ROMEO ALIN |
Liceul Tehnologic |
Ploșniță Lăcrămioara |
a XII-a |
RĂȘCHITOR ROBERT |
Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamţ |
Ioan Lucian Zamă Cristinel Mantea Constantin |
|
Electronică, automatizări, telecomunicații |
a XI-a |
DÎNCĂ RITA CERASELA |
Liceul Tehnologic ”Sfântul Ioan de La Salle” Pildești |
Tutu Mihai, Tudorică Mihai, Ifrim Cătălin |
a XII-a |
PETRIȘOR NARCIS |
Liceul Tehnologic |
Stolnean Mărioara |
|
Fabricarea produselor din lemn |
a XI-a |
BARTICEL V. ALIN MĂDĂLIN |
Liceul Tehnologic Nisiporești |
Nicolau Elena Farcaș Mariean |
a XII-a |
PARASCHIV PAVEL |
Colegiul Tehnic Forestier Piatra Neamț |
Dunăre Constantin |
|
Industrie alimentară – analize produse alimentare |
a XI-a |
DOCHIȚA VASILICA LĂCRĂMIOARA |
Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț |
Casian Marian Cercel George |
a XII-a |
PODOLEANU MĂDĂLINA |
Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”P.Neamț |
Casian Marian Cercel George |
|
Industrie textilă şi pielărie |
a XI-a |
APETRI B. MARIA LUANA |
Liceul Tehnologic „D. Leonida” Piatra Neamț |
Negrea Rodica, Rachieru Mihaela, Moisă Cornelia |
a XII-a |
LEONTE A. DENISA ELENA |
Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț |
Dunăre Liliana |
|
Mecanică |
a XI-a |
PÎRVU R ROBERT |
Colegiul Tehnic de Transporturi Piatra Neamț |
Albu Iacob Cristina, Stahie Maria |
a XII-a |
MIRLESCU ANDREI ALEXANDRU |
Colegiul Tehnic „Ion Creangă” Tg. Neamț |
Iftime Iulian Iftime Mihaela |
|
Protecţia mediului |
a XI-a |
DASCĂLU V. MIHAELA ALEXANDRA |
Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț |
Lupei Emilia |
a XII-a |
NECHITA C. SORINA VASILICA |
Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”, Piatra-Neamț |
Paleu Mariana |
|
Turism şi alimentaţie |
a XI-a |
DÂSCĂ MARIA PETRONELA |
Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman |
Pandelea Luminiţa, Grigoraş Simona, Moisă Elena, Butnaru Mintenica, Costache L., Netedu Eva |
a XII-a |
CAPRARU DELIA ANA MARIA |
Liceul Tehnologic Economic Administrativ P. Neamt |
Gheorghiu Doina, Dobrea Mihaela, Buruiană Gianina |
Concursul profesional
Calificarea |
Clasa |
Numele şi prenumele elevului |
Şcoala de provenienţă (denumire, localitate, judeţ) |
Profesori îndrumători |
Confecționer produse textile |
a XI-a |
LUCA MINODORA |
Liceul Tehnologic Oglinzi |
Dia Maria |
Mecanic auto |
a XI-a |
ANDRIEŞ MARIAN – DANIEL |
Colegiul Tehnic „Miron Costin” Roman |
Puiu Gheorghe Rusu Constantin |
Ospătar (chelner), vânzător în unități de alimentație |
a XI-a |
TIBA VLAD DANIEL |
Colegiul Tehnic „Danubiana” Roman |
Pandelea Luminiţa, Costache L., Netedu Eva, Butrnaru Mintenica |
Bucătar |
a XI-a |
HEISU N.L. FLORIN-SEBASTIAN |
Liceul Tehnologic Economic Administrativ P. Neamt |
Rusu Micşunica, Popa Cristina |