Traseul care leagă Cascada Duruitoarea de Cabana Dochia este închis traficului turistic

0

Salvamontiștii nemțeni au luat hotărărea ca începând de miercuri, 28 noiembrie, să închindă traseul Cascada Duruitoarea – Cabana Dochia. Totodată, celelalte trasee din Masivul Ceahlău rămân deocamdată deschise.

Salvamont Neamț  recomandă ca turiștii să fie echipați să corespunzător pentru iarnă,

„ În urma analizării datelor referitor la starea actuală a traseelor montane, aduse de către specialiștii din cadrul Compartimentului de Prevenire a Serviciului Salvamont, s-a luat hotărârea ca  sectorul de traseu care leagă Cascada Duruitoarea de Cabana Dochia sa fie închis traficului turistic. În zona de abrupt a traseului este multa gheață, iar zăpada acumulată în porțiunea de ieșire în zona platoului (pe Piciorul Schiop) depășeste pe alocuri 2 m.”, a transmis Salvamont Neamț

În următoarele 48 de ore, temperaturile din zona înaltă vor scădea mult sub limita lunii noiembrie, putând ajunge până la -20 grade.

aplicatie android ziar neamt

telegram ziar piatra neamt

la flamma piatra neamt

disclaimer ziarpiatraneamt.ro

Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește cookies. Navigarea în site presupune acceptarea implicită a politicii de confidențialitate. Accept Citește mai mult

Politica de confidențialitate