Recepția pieței, în ultima decadă a lunii februarie
„Așa cum am anunțat, organizăm săptămânal comandamente de lucru pentru Piața Centrală, obiectiv pentru care am solicitat finalizarea cât mai urgentă. În urma discuțiilor de astăzi din șantier pot formula următoarele concluzii:
-constructorul s-a mobilizat în ultimele săptămâni și va solicita Companiei Naționale de Investiții recepția, în ultima decadă a lunii februarie;
– după finalizarea recepției, în primele zile ale lunii martie va fi transferat obiectivul de la CNI București către Primăria Piatra Neamț;
-imediat după preluarea noii construcții, Primăria o va transfera noului administrator, cel mai probabil CMI URBAN care își va organiza într-un regim accelerat procedura de închiriere a spațiilor, obținerea avizului de securitate la incendiu și celelalte avize necesare pentru a putea funcționa.
În consecintță, un termen realist de inaugurare a Pieței Centrale este a doua jumătate a lunii martie. Am solicitat și astăzi tuturor factorilor implicați să se mobilizeze exemplar în perioada următoare pentru a respecta acest calendar. Voi comunica periodic evoluția etapelor menționate și apreciez că deschiderea noii piețe cu 3-4 săptămâni înainte de Sărbătorile Pascale este foarte potrivită atât pentru vânzători, cât și pentru populație.”, a declarat primarul Dragoș Chitic.



vom avea acelasi PISIC mare sef de piata noua. garantat 100% !
ideal ar fi ca cei ce vor vinde acolo sa fie EXCLUSIV producatorii si nu bisnitarii-intermediarii
Dupa incendiu ,dupa ce ne a ars si „painea de la gura ” au luat banii pe asigurare ,noua celor pagubiti nu ne au dat nici un banut zicand ca URBAN este o societate falimentara .Acum vor sa devina iar proprietari sa mai ia o asigurare ? Am pus aceasta intrebare deoarece ne duc cu zaharelul in ceea ce priveste modul de aparitie a incendiului …….
Cel mai probabil se refera la martie 2018
Eu as fi foarte multumit sa i se dea drumul la inceputul lunii iunie.
…Piata „Sf.Gheorghe”arsa in conditii neelucidate in mandatul primarului Gheorghe Stefan…iar noua piata construita de aceleasi firme agreate de Penal-ti.Acum primarul actual vrea sa dea piata in administrarea unei societati falimnentare,respectiv URBAN..fosta „pusculita”de partid a lui Penal-ti si acolitii…Ce sa intelegem?!…
Iar administratorul care era cind a ars piata (MITA) este in continuate,pentru ca stie multe si a vazut multe,iar daca vorbeste multi au de patimit.Se spune ca locurile sint antamate cu 500 sau 1000 de euro de prin toamna