Premiile festivalului folcloric international pentru elevi „Canta Bucium pe Ceahlau”, editia a II-a, 20-22 mai

0

  • Marele premiu
  • 8 premii I ( 4 premii pentru gimnaziu /4 premii liceu )
  • 8 premii II (4 premii pentru gimnaziu/4 premii liceu )
  • 8 premii III (4 premii pentru gimnaziu/4 premii liceu )
  • 16 menţiuni (8 menţiuni pentru gimnaziu/8 menţiuni liceu )
  • 10 premii speciale(5 premii pentru gimnaziu/5 premii liceu )

 

  1. Marele premiu:
Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
Marele premiu 

Ansamblul folcloric de cântece şi dansuri “Drochienii” Liceul Teoretic Drochia prof. Iulia Cernei Drochia Republica Moldova,

  1. Ansambluri folclorice de cântece şi dansuri:

Gimnaziu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Mladiţe  Tămăşenene Scoala cu clasele I – VIII Tămăşeni Ioan Postolache, Lucian Vătămănelu Tămăşeni NT
II Nu se acordă
III Poieniţa Grupul Şcolar „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona, structura Şcoala cu cl. I-VIII Poiana-Vorona-Botoşani Sergiu Dascălu Botoşani  

 

 

BT

Menţiune Hora Centrul Cultural „Tudor Gheorghe” Izbiceni-Olt Iancu Gulie Izbiceni  

OT

Menţiune Obârşii negreştene Şcoala cu clasele I-VIII „Mihai David” Negreşti – Vaslui Elvira Grigoraş, Gheorghe Stan, Elena Stan Negreşti  

VS

Premiu     special Teiul Şcoala  cu  clasele I-VIII  Poiana  Teiului Viorica Gheorghiu Poiana  Teiului  

NT

Premiu     special Plai Bucovinean Clubul  Copiilor  şi  Elevilor Vatra Dornei – Filiala Dorna Candrenilor Florentina Banu, Gavril Banu, Graţiela Nedelea Suceava  

 

SV

Premiu     special Ciobănaşul şi Hopaleţul (grup vocal) Palatul Copiilor Iaşi,  Şcoala de Arte şi Meserii Tătăruşi Cătălin Pop , Ştefan Neagu, Lucica Ghiban, Ion Ghiban Iaşi – Tătăruşi  

IS

Premiu     special Oglinduţa Şcoala de Arte şi Meserii Oglinzi-Răuceşti Ana Filip,          Gheorghe Filip Oglinzi-Răuceşti  

NT

Liceu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Codrişorul Palatul Copiilor Satu Mare Nicu-Sever Miclăuş Satu Mare SM
I Rapsodia Palatul Copiilor Iaşi Ştefan Neagu, Cătălin Pop Iaşi IS
I Doruleţul Palatul Copiilor Tulcea Ştefan Coman Tulcea TL
II Comorile Neamţului Palatul Copiilor            Piatra Neamţ Anda Coroi Piatra Neamţ NT
II Doruleţ Grupul Şcolar „Dimitrie Negreanu” Botoşani Steluţa Amarandei, Gabriela Vâzdoacă, Petrişor Ionel Botoşani  

BT

III Hora Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui. Lucian Onciu Vaslui  

VS

Menţiune Obcinile Bucovinei Colegiul Tehnic Rădăuţi Dumitru Pomohaci Rădăuţi  

SV

Menţiune Datina Palatul Copiilor Bistriţa Ioan Lazăr, Florin Flămând Bistriţa  

BN

Premiu     special Toporaşul Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamţ Constantin Munteanu Piatra-Neamţ  

NT

Premiu     special Ozana Clubul Copiilor Târgu Neamţ Dănică Gâtlan Târgu Neamţ NT

  1. Solişti vocali de muzică populară

Gimnaziu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Nu se acordă
II Andrei Paula Scoala cu clasele I – VIII Mărgineni Dorina Surdu,  Anda Coroi Mărgineni NT
III Barbu Andreea Clubul Copiilor Târgu Neamţ Dănică Gâtlan Târgu Neamţ NT
Menţiune  

Duca Andrei

Şcoala cu clasele I-VIII „Mihai David” Negreşti – Vaslui Elvira Grigoraş, Gheorghe Stan, Elena Stan Negreşti  

VS

Menţiune Bălţătescu Mihaela Clubul Copiilor Târgu Neamţ Dănică Gâtlan Târgu Neamţ NT
Premiu     special  

Nu se acordă

Liceu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Oşlobanu Sânziana Clubul Copiilor Târgu Neamţ Dănică Gâtlan Târgu Neamţ NT
II Pînzar Camelia Colegiul Tehnic Rădăuţi Dumitru Pomohaci Rădăuţi SV
III Bugnar Cristina Palatul Copiilor Prundu Bârgăului Ioan Lazăr Prundu Bârgăului  

BN

Menţiune Manolache Simona Clubul Copiilor Târgu Neamţ Dănică Gâtlan Târgu Neamţ NT
Menţiune Ababei Ana-Maria Palatul Copiilor Iaşi Ştefan Neagu, Cătălin Pop Iaşi IS
Premiu     special Iacob Maria Grupul Şcolar „Dimitrie Negreanu” Botoşani Steluţa Amarandei, Gabriela Vâzdoacă, Petrişor Ionel Botoşani  

 

BT

Premiu     special  

Niculcea Adina

Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui. Lucian Onciu Vaslui  

VS

  1. Solişti instrumentişti de muzică populară

Gimnaziu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Nu se acordă
II  

Costandache Benoveva

Palatul Copiilor Iaşi, Cătălin Pop , Ştefan Neagu, Lucica Ghiban, Ion Ghiban Iaşi  

 

IS

III  

Volcinschi Robert

Grupul Şcolar „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona, Sergiu Dascălu Vorona  

BT

Menţiune  

Aicoboaei  Vlad

Grupul Şcolar „Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona, Sergiu Dascălu Vorona  

BT

Menţiune Florea-Grămadă Ilie Clubul  Copiilor  şi  Elevilor Vatra Dornei – Filiala Dorna Candrenilor Florentina Banu, Gavril Banu, Graţiela Nedelea Dorna Candrenilor  

SV

Premiu     special Nu se acordă

 

Liceu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ 

Solistul

Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Tănase Alexandru Palatul Copiilor Iaşi Ştefan Neagu, Cătălin Pop Iaşi IS
II Lipovanu Diana Palatul Copiilor Satu Mare Nicu-Sever Miclăuş Satu Mare SM
III Codruţ Cosmin Grupul Şcolar „Dimitrie Negreanu” Botoşani Steluţa Amarandei, Gabriela Vâzdoacă, Petrişor Ionel Botoşani  

BT

Menţiune  

Moraru Ştefan

Colegiul Economic „Anghel Rugină” Vaslui. Lucian Onciu Vaslui  

VS

Menţiune Todică Mihai Palatul Copiilor Bistriţa Ioan Lazăr Bistriţa BN
Premiu     special Lazăr Ionuţ Colegiul Tehnic Rădăuţi Dumitru Pomohaci Rădăuţi  

SV

  1. Formaţii de dansuri populare

Gimnaziu

Premiul Ansamblul/Formaţia/Solistul Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Comorile Luncii Şcoala cu clasele I-VIII nr.1 Lunca-Botoşani Elena Tanasă Licuţa Elvădeanu  

Botoşani

BT
II Corăgheasca Scoala cu clasele I-VIII Deleni-Iaşi Aurica Gîlcă Deleni IS
III Românaşii din Goşmani Scoala cu clasele I – VIII Români-structura Goşmani Virginia Ursache Goşmani-Români NT
Menţiune Florile Bistriţei Scoala cu clasele I – VIII Vaduri-structura Bistriţa Maria Ciobanu, Mariana- Cătălina Jărcuţă, Laura Cojoc, Mihai Mielu Bistriţa NT
Menţiune Răzeşii Şcoala cu clasele I-VIII  Dodeşti -Vaslui Gabriela Janeta Simion, Ionel Roşu Dodeşti VS
Premiu     special Brădăţelul Şcoala cu clasele I-VIII Asău-Bacău Ionela Orheanu, Lenuţa Murariu Asău BC

Liceu:

Premiul Ansamblul/Formaţia/ Solistul Unitatea şcolară Instructor Localitatea Judeţul
I Sălcioara Prutului Şcoala de Arte şi Meserii  Stănileşti-Vaslui Ioana Brănici Crina-, Virginel Solomon  

Vaslui

VS
II Muguraşul Colegiul Naţional de Artă „Octav  Băncilă” Iaşi Ştefan Neagu Iaşi IS
III Hermes Colegiul Economic „Octav Onicescu” Botoşani  

Alin Tomiţă, Gianina Drăguţu

Botoşani BT
Menţiune Pietricica Grup Şcolar „Dimitrie Leonida” Piatra Neamţ Iulia Marin Piatra Neamţ NT
Menţiune Mugurelul Colegiul Naţional de Informatică Piatra Neamţ Dedilia Popovici Piatra Neamţ NT
Premiu     special Nu se acorda.

aplicatie android ziar neamt

telegram ziar piatra neamt

la flamma piatra neamt
Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește cookies. Navigarea în site presupune acceptarea implicită a politicii de confidențialitate. Accept Citește mai mult

Politica de confidențialitate