Pieton accidentat. Sofer fugit
În ziua de 02 septembrie, în jurul orei 13.15, pe B-dul Decebal, din Piatra- Neamţ, a avut loc un eveniment rutier soldat cu vătămarea corporală usoară a unei persoane. Din primele cercetări efectuate, poliţistii au stabilit că în timp ce L. Vasile, de 77 ani, din Dochia, conducea un autoturism, pe B-dul Decebal, din Piatra-Neamţ, a surprins si a accidentat usor pe minora V. I., de 16 ani, din Piatra-Neamţ, care se angajase regulamentar în traversarea străzii, pe trecerea pentru pietoni, marcată si semnalizată corespunzător. Imediat după producerea evenimentului, conducătorul auto a părăsit locul accidentului, fiind depistat ulterior de poliţisti si condus la sediul poliţiei, unde a fost testat si cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Minora a fost transportată la Spitalul judeţean Neamţ pentru acordarea de îngrijiri medicale, fiind diagnosticată cu traumatism glezna stângă. Pe numele lui L. Vasile a fost întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă si părăsire a locului accidentului fără încuviinţarea organelor judiciare, cercetările fiind continuate de Poliţia municipiului Piatra-Neamţ.
I.P.
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)