Nemțeanul Radu Dumitru, pe podium la Crosul Unirii – Alba Iulia, categoria 90-94 ani

2

Crosul Unirii, a 48-a ediție, este o competiție de tradiție ce a devenit un simbol al Cetății Marii Uniri și s-a desfășurat sâmbătă, 26 noiembrie, la Alba Iulia, în Șanțurile Cetății.

Competiția a adunat peste 500 de participanți din întreaga țară și a oferit premii pentru mai multe categorii de vârstă. La categoria 90-94 de ani, pe podium s-a făcut remarcat nemțeanul nostru, Radu Dumitru. Acesta a ocupat locul 2 al categoriei, primul loc fiind ocupat de Nagy Ștefan din Alba Iulia.

perthTot anul acesta, nonagenarul Radu Dumitru a participat la Perth, în Australia, la o competiție de atletism pentru veterani (26 octombrie – 6 noiembrie) unde a obținut medalii de aur și argint pentru România. Aur a obținut la aceeași competiție și atleta originară din Neamț, Elena Pagu – detalii aici.

Toate rezultatele competiției le puteți vedea aici.