Mihaela Macsim, salbă de medalii de bronz la Campionatele Mondiale de Telegrafie Viteză

2

Mihaela Macsim s-a întors de la ediţia din acest an a Campionatelor Mondiale de Telegrafie Viteză cu cinci medalii de bronz câştigate. Patru dintre acestea s-au consemnat în probele individuale, iar una cu echipa naţională a României.

Distincţiile individuale au fost obținute la probele de recepţie, transmisie, recepţia indicativelor şi trafic radiosimulat, toate la categoria juniori 1.
„Este fără urmă de îndoială o colecţie frumoasă pentru ea la această ediţie a mondialelor. Încununează munca de peste an şi îi dă încredere pentru viitor. De asemenea, medaliile câştigate dovedesc membrilor Consiliului Judeţean Neamţ că sprijinul financiar nu a fost în zadar şi ţinem să le mulţumim pe această cale“, a precizat Gheorghe Paisa, antrenor al lotului naţional al României,  pentru Clubul Sportiv Ceahlăul Piatra-Neamț.

Din lot a a mai făcut parte şi seniorul Lucian Cojocaru.

Nu numai aceste medalii au fost câştigate de sportivii români în concursul găzduit de localitatea maghiară Esztergom în perioada 8-12 septembrie 2017, astfel că în clasamentul pe naţiuni, România a încheiat podiumul. Campioană mondială pe echipe  a fost Rusia, iar cu argintul s-a mulţumit Belarusul.  În total. la  această ediţie a mondialelor de telegrafie viteză, au participat  sportivi din 18 ţări.

Anterior concursului din Ungaria, CS Ceahlăul a apărut în lista de start a campionatelor naţionale de telegrafie viteză pe echipe. CS Ceahlăul a încheiat întrecerea de la Băila Felix pe locul 4, după CSM Iaşi, CSTA Bucureşti şi CSTA Suceava, dar înaintea celor de la CSTA Petrolul Ploieşti, unul dintre cele mai bune cluburi din ţară.