Elicopter SMURD chemat la Piatra-Neamț. Nu a putut ateriza pe stadion din cauza turbulențelor
În această după-amiază, un elicopter SMURD a aterizat pe un câmp pe Calea Romanului, în Piatra-Neamț. Aterizarea a fost necesară în această zonă învecinată cu Sala Polivalentă, deoarece stadionul, locul obișnuit de aterizare a elicopterelor SMURD, nu a putut fi utilizat din cauza turbulențelor.
Potrivit informațiilor pe care le-am obținut, elicopterul transportă un pacient la Iași.
În această după amiază, în jurul orei 15:10, un echipaj de pompieri cu o autospecială de stingere din cadrul Detașamentului Piatra Neamț a acționat pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor la aterizarea/decolarea unui elicopter SMURD (în zona Sălii Polivalente din municipiul Piatra Neamț).
a transmis ISU Neamț
Elicopterul SMURD a preluat și transportat un bărbat de 71 de ani la IBCV în municipiul Iași.
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/02/smurd-2-768x1024.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/02/smurd-1-768x1024.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
Se poate ști cine este acest pacient,numele,ca să vedem de ce pentru unii pacienți se aproba elicopterul și pentru alții nu.