Diana Țigănașu, medalie de bronz la Campionatele Balcanice de atletism

0

Diana Țigănașu aduce prima medalie la nivel internațional pentru atletismul nemțean în 2017. Atleta a obținut medalia de bronz  la Campionatele Balcanice de atletism în sală pe16683924_1831260787086257_3402805102419201009_nntru juniori 1.

Sportiva din Piatra-Neamț, pregătită de antrenorul Dan Cojocaru, la proba de aruncare a greutății, a reuşit o performanță de 14,02 metri din a cincea încercare.

De asemenea, Diana Țigănașu a fost cea mai mică dintre primele cinci clasate în proba amintită, la competiţia care s-a desfăşurat duminică, 12 februarie, la Istanbul (Turcia).

Locul 1 la proba de aruncare a greutății a fost ocupat de moldoveanca Alexandra Emilianov, care a aruncat bila de 4 kilograme la 15.86m. Locul al II-lea a fost ocupat de  Kristina Rokocevic, din Muntenegru, care a terminat concursul cu o performanță de 15.07 metri.