Culturi calamitate în Neamț, pe localități. Raportare la zi

0

Suprafeţele de terenuri agricole calamitate de secetă, pentru care s-au întocmit procese-verbale de constatare a pagubelor, creşte la 160.670 ha, anunţă Ministerul Agriculturii, potrivit Mediafax.

Judeţele afectate sunt Arad, Bacău, Bihor, Botoşani, Brăila, Buzău, Cluj, Constanţa, Galaţi, Gurgiu, Hunedoara, Ialomiţa, Iaşi, Ilfov, Maramureş, Neamţ, Prahova, Satu Mare, Suceava, Tulcea,Teleorman,Timiş, Vaslui şi Vrancea.

Situaţia suprafeţelor cu culturile calamitate se raportează zilnic pe baza proceselor verbale de constatare a pagubelor încheiate.

Ministrul Agriculturii Petre Daea spune că în acest an cele mai afectate de secetă sunt culturile de porumb şi de floarea soarelui, în timp ce la grâu situaţia este mai bună.

În Neamț s-au făcut 577 de solicitări de analiză a culturilor. În medie, 64% dintre acestea sunt calamitate. În Poienari, de exemplu, procentul de calamitate este de 100%. Vorbim de culturi de grâu, rapiță, orz, floarea soarelui, porumb, sfeclă de zahăr, soia, mazăre, hrișcă, ovăz, muștar, lucernă, pășuni, fânețe, pomi fructiferi, triticale, plante de nutreț, orzoaică.

Fișier excel complet:

   Total UAT 
nr crtUATNr. Solicitari/UATS. totala declarata (ha)din care S. calamitata (ha)Procent calamitate/comuna
  
1Valea Ursului111956.421293.9766%
2Ion Creanga161336.80915.0968%
3Costisa8476.75254.2153%
4Icusesti19835.52592.4471%
5Bozieni201278.14859.5167%
6Romani22578.76334.0658%
7Ruginoasa10673.07411.0661%
8Trifesti342902.081904.9666%
9Sagna5239.92120.6550%
10Tupilati14964.18890.1292%
11Faurei151749.08998.8757%
12Gheraesti5133.4597.1373%
13D-Va rosie17.665.3670%
14Dragomiresti5656.70338.0251%
15Margineni171564.54948.1761%
16Razboieni4376.40193.3651%
17Tamaseni5260.53168.2065%
18Horia501468.691423.7497%
19Boghicea231410.521023.9873%
20Zanesti51086.33746.7269%
21Oniceni4349.61201.8658%
22Botesti3134.8167.6650%
23Dochia261189.56794.4467%
24Podoleni81132.61725.5264%
25Poienari1149.5449.54100%
26Doljesti291380.981031.2275%
27Sabaoani6990.43582.7459%
28Negresti6200.81137.1468%
29Savinesti270.9949.6970%
30Piatra Neamt2349.31244.5170%
31Pancesti11139.9388.4463%
32Urecheni22.411.9380%
33Dobreni12.631.8470%
34Stanita353.8831.8859%
35Girov221461.04898.1861%
36Bira18724.41479.7566%
37Roman3184.59108.5359%
38Timisesti4367.86275.3875%
39Secuieni371876.631079.3058%
40Dulcesti382491.941305.9052%
41Bargaoani101005.69445.1844%
42Moldoveni19486.87368.7576%
43Stefan Cel Mare101290.34659.4251%
44Garcina2371.10259.0170%
45Chindaoani147.2537.8080%
46Roznov287.1763.2973%
47Gadinti7625.73374.8160%
48Pastraveni159.8429.9050%
Total cultura57737083.5023913.23
Procent calamitate/ cultura64%
telegram ziar piatra neamt
Citește și
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește cookies. Navigarea în site presupune acceptarea implicită a politicii de confidențialitate. Accept Citește mai mult

Politica de confidențialitate