Cătălin Trifan pe podium la ultima etapă a Campionatului național de drift 2015

0

Campionatul național de drift 2015 și-a desemnat laureații la ultima etapă a sezonului desfășurată la Curtea de Arges! Finala campionatului a fost un spectacol de neuitat pentru argeșenii pasionați de motorsport prezenți în număr mare la acest eveniment,  care a fost o premieră pentru orașul Curtea de Arges. Motoare turate la maxim , mașini special pregătite și modificate pentru acest sport și piloți de top din România au fost ingredientele unui show desfășurat timp de  3 zile. La această etapă au luat startul 30 de piloți din toată țara în fața unui public numeros și călduros. Chiar în prima zi dedicată prezentării piloților și paradei mașinilor de competiție spectatorii curioți au fost prezenți la circuitul amenajat pentru a vedea piloții în acțiune!

Clasamentul general al campionatului l-a situat pe Sorin Ene pe locul I, Cătălin Trifan (Audio Class Drift Team – Piatra Neamț) locul II şi pe Vlad Stănescu, pe locul III. Podiumul în etapa finală a competiţiei nu a fost mult diferit: Ene a terminat tot pe locul I, Vlad Stănescu a ocupat locul II şi Cătălin Trifan – locul III după ce în calificări Cătălin a reusit să ocupe prima pozitie, ceea ce i-a oferit un mic avantaj moral.
Al doilea pilot al echipei noastre – Grigorici Ilarion a reușit calificarea în top 16 pe pozita 13-a, însă pe fondul unei greșeli personale în tandem-ul din top 16 nu a reusit sa treacă mai departe în Top 8!
Sorin Ene a descris competiţia ca fiind una extrem de strânsă din toate punctele de vedere. „Ne-a solicitat la maxim, ca şi pilotaj, drept dovadă greşelile pe care atât eu, cât şi ceilalţi piloţi le-am făcut”, a declarat imediat după premiere campionul naţional la drift.

Cătălin Trifan, vice campionul de anul acesta, a declarat că se aşteptă să obţină un rezultat bun, mai ales că era deja clasat pe locul III la general înainte de ultima etapă, dar ar fi avut nevoie de o clasare pe locul I în ultima etapa și rezultate mai slabe ale primilor 2 clasați ca să isi poată adjudeca titlul de campion național. Acesta spera ca anul competițional 2016 să fie unul care îi va aduce și acest titlu în palmares.

Echipa noastră mulțumește organizatorilor etapei finale de la Curtea de Arges – Rampage Drift Team, a fost o etapă bună din toate punctele de vedere ocazie cu care îi  felicităm pentru eforturile mari depuse la organizarea acestei etape finale.
Pe această cale mulțumim și partenerilor și sponsorilor noștrii din acest an fără de care nu era posibilă performanța actuală: