Rezultatele elevilor din județul Neamț la Olimpiada de Matematică, etapa națională
În perioada 3 – 7 aprilie, la Satu Mare s-a desfășurat Olimpiada națională de Matematică.
Olimpiada a fost împărţită astfel, pentru elevii de clasele VII-XII, competiția s-a desfăşurat în municipiul Satu Mare, iar cea dedicată claselor V-VI a fost organizată în oraşul Negreşti-Oaş.
Comisia de elaborare a subiectelor a fost formată din 21 de profesori din învăţământul preuniversitar şi universitar.
În competiţie au fost înscrişi 656 de elevi din întreaga ţară. În total, au fost acordate 71 de medalii de aur, 107 de argint şi 146 de bronz.
Rezultatele elevilor din județul Neamț care au participat la etapa națională sunt:
ONM V-VI
Nr. crt. |
NUME ELEV |
ȘCOALA |
PROFESOR COORDONATOR |
Premiul MEN |
Premiul SSMR |
Participare baraj |
1 |
LUCHIAN CRISTIAN |
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 PIATRA-NEAMȚ |
PAICA MIHAELA |
Mențiune |
Medalie de argint |
|
2 |
ROMANIUC ALBERT IULIAN |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
CONSTANTIN GABRIEL |
|
||
3 |
NISTOR MARIA-DELIA |
COLEGIUL NAŢIONAL PETRU RAREŞ PIATRA-NEAMŢ |
VACULIK LIVIA |
ONM VII-XII
Nr. crt. |
NUME ELEV |
CL |
ȘCOALA |
PROFESOR COORDONATOR |
Premiul MEN |
Premiul SSMR |
Participare baraj |
1 |
VOICUMATEEA-GABRIELA |
7 |
COLEGIUL NAŢIONAL PETRU RAREŞ PIATRA-NEAMŢ |
SANDOVICI ADRIAN |
|||
2 |
POLENCIUCRAREȘ |
8 |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
CONSTANTIN GABRIEL |
Mențiune |
Medalie de aur |
Baraj |
3 |
PECHEANUANNA-ANGELA |
8 |
ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 PIATRA-NEAMȚ |
PAICA MIHAELA |
Medalie de bronz |
||
4 |
RUSUALEXANDRU FLORIN |
8 |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
LEOREANU ANCA LOREDANA |
|||
5 |
TIULIULIUCGEORGIANA |
8 |
COLEGIUL NAŢIONAL DE INFORMATICĂ PIATRA-NEAMŢ |
DASCĂLU CARMEN |
|||
6 |
BĂLTOITEODOR IOAN |
9 |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
URSĂRESCU MARIAN |
Mențiune |
Medalie de argint |
Baraj |
7 |
TANASĂTUDOR |
10 |
COLEGIUL NAŢIONAL PETRU RAREŞ PIATRA-NEAMŢ |
NEŢA CAMELIA |
Medalie de bronz |
||
8 |
BUTELCĂRADU ANDREI |
10 |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
URSĂRESCU MARIAN |
|||
9 |
OKUKURAANDREW HIROAKI |
11 |
COLEGIUL NAȚIONAL ROMAN VODĂ ROMAN |
URSĂRESCU MARIAN |
|||
10 |
ROCAIOANA-MARIA |
11 |
COLEGIUL NAŢIONAL PETRU RAREŞ PIATRA-NEAMŢ |
GRIGORIU COSTICĂ |
Medalie de bronz |
||
11 |
TOFANIOAN-ADRIAN |
12 |
COLEGIUL NAŢIONAL PETRU RAREŞ PIATRA-NEAMŢ |
GRIGORIU COSTICĂ |
Elevul Polenciuc Rareș, clasa a VIII-a, Colegiul Naţional „Roman Vodă” Roman s-a clasat pe locul 10 și este membru al lotului naţional lărgit pentru juniori.