Prima statie de incarcare pentru masini electrice din Romania a fost inaugurata
Prima statie de reincarcare pentru masini electice din Romania a fost recent inaugurata, la sediul Companiei Nationale de Transport al Energiei Electrice – Transelectrica. Ideea in sine este inca in stadiu de proiect, deoarece la prize au acces doar angajatii Transelectrica si membrii CIGRE , insa orase precum Arad sau Piatra Neamt sunt interesate de extinderea retelei. Costul unei reincarcari complete (6-8 ore) este de 3-6 lei, iar identificarea celui care acceseaza priza se face prin cartela sau cod de acces (PIN).
De regula, municipalitatea Piatra Neamt s-a aratat receptiva la noutati si sunt sanse ca orasul nostru sa faca parte din zonele pilot in care se vor testa statiile de incarcare.
Gh. Adrian
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)
‘A fost inaugurata prima statie’.. vorbeste dufa?!