Premiile Festivalului – concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineret “FLORILE CEAHLĂULUI”
Festivalul-concurs naţional de muzică populară pentru copii şi tineret “FLORILE CEAHLĂULUI” a avut programat faza finală duminică, 20 martie. La sala mare a Teatrului Tineretului din Piatra-Neamţ, iubitorii folclorului românesc au putut urmări evoluţia celor treizeci şi şapte de finalişti. După un maraton de peste cinci ore, juriul (compus din Elise Stan – etnomuzicolog şi realizator TV, Emilia Arcan, preşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, Florentina Buzenschi – expert în bunuri cu valoare etnografică – costume populare -,muzeograf la Muzeul de Etnografie din Piatra-Neamţ, Iurie Levcic – preşedinte al Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Româneşti, Cernăuţi, Daniel Vasiliu Macovei – vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Neamţ, Dorin Grama – director executiv Favorit TV, Tiberiu Groza – director artistic al Ansamblului “Dor Transilvan” din Cluj-Napoca, Călin Brăteanu – director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Cultural „Bucovina” al Consiliului Judeţean Suceava, Laurenţiu Ursache – profesor de muzică, realizator de emisiuni muzicale radio-tv), a hotărât premiile ediţiei a XXVIII-a a Festivalului – Concurs Naţional de Muzică Populară pentru Copii şi Tineret „FLORILE CEAHLĂULUI”:
– secţiunea CANTO (categoria de vârstă 9 – 14 ani):
Premiul I
– Ingrid Maria BOENGIU-FUGARU (Bucureşti);
Premiul II
– Bianca Maria BĂISAN (Letea Veche, Bacău);
Premiul III
– Maria Mihaela POHOAŢĂ (Cornu Luncii, Suceava);
Menţiuni:
– Andreea Cosmina CHIŞE Oradea, Bihor);
– Mara Iustina APETREI (Dumbrava Roşie, Neamţ);
Premiu special pentru ţinută artistică:
– Eudochia Dumitriţa SINIŢA (sat Puhoi, raion Ialoveni, Republica Moldova);
– categoria de vârstă 15 – 19 ani:
Premiul I:
– Ionuţ COCOŞ (Ialomiţa);
Premiul II:
– Mihaela Denisa APETREI (Dolhasca, Suceava);
Premiul III:
– Lorena Claudia CLAPA (Bistriţa-Năsăud);
Menţiuni:
– Andrada Denisa OROS (Bihor);
– Andreia Anamaria STECLARU (Suceava);
Premiu special al Centrului Bucovinean de Artă pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Româneşti, Cernăuţi:
– Ştefan Bogdan ŢÂRDEA (Târgu Neamţ, Neamţ);
– categoria de vârstă 20 -25 de ani:
Premiul I:
– Taisia STRUGARU (Cernăuţi);
Premiul II:
– Alex Florin VAIDA (Cluj);
Premiul III:
– Adriana SITA (Mureş);
Menţiune:
– Floarea Maria STICLEŢ (Gura Humorului, Suceava);
– secţiunea INSTRUMENTE TRADIŢIONALE:
Premiul I:
– Matei VASILESCU (ţambal, Bucureşti).
Premiul II:
– Ştefan Marian DRĂGOI (vioară, Vaslui);
Premiul III:
– Eduard Florin LUPU (clarinet, Neamţ);
Menţiuni:
– Carmen ROBA (nai, Suceava);
– Vlăduţ ROBA (clarinet, Suceava);
Premiu special pentru interpretare:
- Vlad Daniel BLAGA (vioară, Sălaj);
Premiul pentru cel mai frumos costum popular:
– Andreia Anamaria STECLARU (Suceava);
TROFEUL „FLORILE CEAHLĂULUI”, ediţia a XXVIII-a, 18-21 martie 2016:
– Ioana ŞTEFAN (Suceava).