Podul pietonal de la piață se va închide (IMAGINI)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/09/podcover-1024x647.jpg)
În urma imaginilor publicate în această dimineață de redacția ziarpiatraneamt.ro, în care prezentam situația podului pietonal de la Piața Centrală (click aici pentru a vedea imaginile), Primăria Piatra Neamț a luat decizia de a interzice accesul pe acesta până la efectuarea unei noi expertize.
Prefectul județului, Adrian Niță, reacționează la rândul său, criticând aspru decizia primăriei:
„Nu mai e mult și se împlinesc 6 luni de când m-am adresat ISC pentru a semnala starea deplorabilă în care se află câteva poduri pietonale din oraș, printre care și cel din zona fostei fabrici 8 Martie. Urmare a acestui demers, Primăria a fost sesizată oficial de către Inspectoratul de Stat în Construcții, iar în urma expertizei impuse s-a constatat că sunt necesare intervenții de urgență.”, a transmis acesta într-un mesaj publicat cu scurt timp în urmă.
Bineînțeles că singura intervenție de urgență realizată de responsabilii din primărie a fost aceea de a nu face nimic până la această oră, pentru că, cel mai probabil au treburi mult mai importante de făcut, sau poate vor să testeze limitele podurilor, cine știe…
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/09/pod4.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/09/pod3.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/09/pod2.jpg)
![](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/09/pod1.jpg)
![whatsapp](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/12/whatsapp.png)
![aplicatie android ziar neamt](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2022/10/Descarca-acum-940-×-940-px-800-×-100-px.png)
![disclaimer ziarpiatraneamt.ro](https://www.ziarpiatraneamt.ro/wp-content/uploads/2023/06/disclaimer-1.png)