Moraru, golgheterul zilei! Ceahlăul câștigă spectaculos în deplasare, la Chiajna – Liga 2 (VIDEO)

0

Meciurile din Liga 2 s-au reluat astăzi, 22 februarie 2024, de la ora 19:30. Startul etapei 16 a fost dat de Ceahlăul Piatra-Neamț care a jucat în deplasare cu Concordia Chiajna.

Jucătorii noștri au început meciul în mod spectaculos. În minutul 7, Matei Moraru înscrie pentru galben negri, iar echipa pietreană a condus în întreaga primă repriză.

În minutul 50, același Moraru înscrie al doilea gol pentru Ceahlăul, oferind un avantaj puternic echipei de la poalele Pietricicăi.

Situația se schimbă ușor în avantajul Concordia Chiajna în minutul 70, când Bălan înscrie un gol din penalty, după ce Akwasi l-a faultat pe Torje.

Scorul 1-2 s-a menținut până la final, iar, oficial, Ceahlăul vine acasă cu o binemeritată victorie.

Mijlocașul Matei Moraru are 18 ani și a fost împrumutat de la U Cluj (Liga 1) la Ceahlăul pentru acest sezon competițional. Moraru este originar din Piatra-Neamț, iar anii de început ca fotbalist i-a petrecut la LPS Piatra Neamț sub comanda profesorului Constantin Pancu. A înscris patru goluri în acest sezon pentru Ceahlăul.

Din sezonul regular au mai rămas de disputat patru etape, iar apoi se va trece la grupele de play-off și play-out, în urma cărora se va decide care sunt echipele care promovează în prima ligă, respectiv care sunt echipele retrogradate în Liga 3.

Următorul meci al Ceahlăul va fi acasă. CSM Ceahlăul – CSC Dumbrăvița se va juca în ziua de sâmbătă, 2 martie 2024, de la ora 11:00, pe Stadionul Municipal ”Ceahlăul” din Piatra-Neamț.

Să nu uităm nici de galeria de suporteri care s-a deplasat astăzi la Chiajna pentru a susține echipa Ceahlăul.