Horia Tecau va juca finala de la Wimbledon

0

România are un reprezentant în finala de dublu masculin la turneul de tenis de la Wimbledon. Cuplul Lindstedt / Tecău (Suedia / Romînia) a reuşit să învingă în semifinala de azi pe cuplul Kas / Peya în trei seturi: 6-4; 7-6; 6-2. Meciul a fost mai uşor decât cel din sferturi în care cei doi finalişti au reuşit să treacă după 5 seturi, dinc care setul decisive s-a jucat până la scorul de 12-10. Tenismanul român şi coechipierul său şi-au egalat performanţa de anul trecut, când au jucat cu trofeul pe masă la All England Club, pierzând finala de atunci în faţa perechii Jurgen Melzer/Philipp Petzschner (Austria/Germania), scor 1-6, 5-7, 5-7. Le ţinem pumnii celor doi şi sperăm ca românul nostru să realizeze o prestanţă cât mai bună în finală şi să reuşească câştigarea finalei.