FC Viitorul a învins Ceahlăul Piatra Neamţ, scor 2-1. Meciul decis de trei penalti-uri!

0

Înainte de startul jocului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostului arbitru Nicolae Rainea, care a încetat din viaţă miercuri.

In minutul 9 al meciului Nicolita e faultat de Kneif si jucatorul gazdelor primește cartonas galben.

In minutul 26 Kneif cade intr-un duel cu Taru si are nevoie de ingrijiri medicale. Se pare ca accidentarea e serioasa. Fotbalistul Ceahlaului e luat cu ambulanta de pe teren si transportat de urgență pentru îngrijirile medicale necesare. Două minute mai târziu, Rafael Kneif e schimbat cu Chirieletti.

In minutul 41 Tanase centreaza in careu, Achim loveste mingea cu mana si se acorda penalty. Achim ia cartonaș galben. In minutul 43 al meciului Viitoru inscrie primul gol prin Mitrea care trimite la colt si inscrie din penalty.

In minutul următor Taru atinge mingea cu mana aflata in posesia lui Chitosca si se acordă penalty. Achim executa plasat lovitura de pedeapsa si egaleaza in minutul 45 al jocului,cu 4 minute înainte de pauză.

La începutul reprizei secunde, arbitrul anulează golul dat de echipa lui Hagi.

În minutul 63 s-a petrecut o fază controversată. Daminuță a executat cu succes o lovitură liberă, de la marginea careului, dar „centralul” Dragoș Istrate nu a validat golul pe motiv că jucătorul Viitorului nu a așteptat fluierul său.

O altă fază controversată s-a petrecut în prelungirile partidei. Oaspeții au primit penalty după ce Mitriță a fost dezechilibrat în careu de Wellyson. Patronul Ceahlăului, Angelo Massone, a intrat pe teren pentru a-i cere socoteală arbitrului.

Bogdan Mitrea a marcat 13 goluri până acum şi conduce clasamentul golgheterilor, urmat de Keşeru (plecat la Al Gharafa) – cu 12 şi Kamil Bilinski – 10 goluri. Însă fundaşul a marcat nu mai puţin de 10 goluri din lovituri de la 11 metri. În meciul cu Ceahlăul, câştigat de Viitorul cu 2-1, fundaşul stânga a înscris de două ori de la punctul cu var.

În final, Viitorul s-a impus cu scorul de 2-1. În urma acestui rezultat, echipa lui Hagi a urcat pe locul 7, cu 32 de puncte, în timp ce nemțenii sunt pe poziția a 16-a, cu 19 puncte.