După victoria de acasă cu Slatina, Ceahlăul egalează în deplasare cu Gloria Buzău [Liga 2, etapa 13]

0

Astăzi, 9 noiembrie, Ceahlăul Piatra-Neamț a jucat în deplasare cu Gloria Buzău în etapa a 13-a a Ligii 2. Meciul a fost difuzat pe Digi Sport și Prima Sport, de la ora 16.00.

Se anticipa un meci dificil, dar echilibrat între cele două echipe apropiate în clasament. Gloria Buzău ocupă locul 5, iar Ceahlăul e pe poziția 8. Primele 6 formații din sezonul regulat se califică în play-off.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul 1-0 pentru gazde. Marko Pervan a înscris pentru Gloria Buzău un gol din penalty, în minutul 44.

În a doua repriză, Ceahlăul își revine prin golul dat de Bogdan Forizs din centrarea lui Pedro Albino în minutul 69. Fundașul Bogdan Forizs împlinește peste câteva zile, pe 15 noiembrie, 29 de ani. Primul său gol pentru Ceahlăul în acest sezon este un cadou binemeritat. De remarcat a fost și prezența suporterilor Ceahlăul în tribune, la Buzău.

Din minutul 81, Ceahlăul a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Mihai Neicuțescu (două cartonașe galbene).

Scor final 1-1. Echipa galben-negrilor, antrenată de profesorul Cristian Pustai, vine acasă cu un punct.