Comuna Ștefan cel Mare – Neamț, statistici

Datele statistice oficiale la care am avut acces în 2026 provin din perioade de raportare diferite. Articolul reunește indicatori despre populație, teritoriu, locuințe, educație, sănătate, economie, patrimoniu și finanțe publice. Pentru fiecare serie este folosită ultima valoare disponibilă, iar comparațiile urmăresc perioadele de referință ale indicatorului respectiv.
Teritoriul și satele comunei
Comuna cuprinde 7 sate: Ștefan cel Mare, Bordea, Cârligi, Deleni, Dușești, Ghigoiești, Soci. Reședința este în Ștefan cel Mare. Codul SIRUTA al comunei este 124411.
Suprafața totală raportată este de 5.014 hectare, echivalentul a 50,14 km².
| Categoria de teren | Suprafață | Pondere în total |
|---|---|---|
| Terenuri agricole | 4.245 ha | 84,66% |
| Păduri | 529 ha | 10,55% |
| Alte suprafețe | 240 ha | 4,79% |
În defalcarea terenurilor agricole sunt raportate 3.540 ha arabile, 633 ha de pășuni, 41 ha de fânețe, 4 ha de vii, 27 ha de livezi.
Populația după domiciliu și structura pe vârste
Ultima valoare din seria consultată este de 2.815 persoane, față de 2.989 la începutul intervalului. Diferența reprezintă o scădere de 174 de persoane, respectiv 5,8%.
| Grupa de vârstă | Începutul intervalului | Finalul intervalului | Pondere la final |
|---|---|---|---|
| 0–14 ani | 345 | 300 | 10,66% |
| 15–64 ani | 1.957 | 1.915 | 68,03% |
| 65 de ani și peste | 687 | 600 | 21,31% |
| Total | 2.989 | 2.815 | 100% |
Numărul copiilor de până la 14 ani scade cu 45, iar cel al persoanelor de cel puțin 65 de ani scade cu 87. Raportul ajunge la aproximativ 200,0 vârstnici la 100 de copii, față de 199,1 la început. Dintre grupele de vârstă de câte cinci ani, cea mai numeroasă este cea de 55–59 de ani, cu 278 de persoane.
În ultima înregistrare a populației după domiciliu sunt 1.402 bărbați și 1.413 femei, în total 2.815 persoane. Aceste date sunt provizorii.
Populația rezidentă la recensământ
Recensământul consemnează 2.502 locuitori rezidenți.
| Grupa de vârstă | Locuitori | Pondere |
|---|---|---|
| 0–14 ani | 327 | 13,07% |
| 15–64 ani | 1.489 | 59,51% |
| 65 de ani și peste | 686 | 27,42% |
Populația rezidentă se referă la reședința obișnuită, iar populația după domiciliu la adresa oficială. Cele două valori provin din momente și definiții statistice diferite; diferența dintre ele nu măsoară, singură, emigrația.
Nașteri, decese și bilanț natural
În seria generală consultată, evoluția între prima și ultima raportare este următoarea.
| Indicator | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Născuți vii | 23 | 14 |
| Decedați | 58 | 62 |
| Bilanț natural | -35 | -48 |
La finalul seriei generale sunt 14 nașteri și 62 de decese. Bilanțul natural este negativ, de -48 de persoane. Acest indicator reprezintă diferența dintre nașteri și decese și nu include schimbările de domiciliu.
Nașteri și decese după reședința obișnuită
Pentru aceeași raportare anuală, seria după reședința obișnuită consemnează valorile de mai jos.
| Indicator după reședința obișnuită | Valoare |
|---|---|
| Născuți vii | 13 |
| Decedați | 61 |
| Bilanț natural | -48 |
Seria generală și cea după reședința obișnuită sunt prezentate separat; valorile lor nu se însumează. Bilanțul fiecărei serii se calculează folosind nașterile și decesele din aceeași serie.
Căsătorii, divorțuri și schimbări de domiciliu
| Evenimente în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Căsătorii | 13 |
| Divorțuri | 4 |
| Tipul schimbării | Stabiliri | Plecări | Sold |
|---|---|---|---|
| Domiciliu | 82 | 58 | +24 |
| Reședință | 28 | 35 | -7 |
| Migrație internațională definitivă | 9 | 8 | +1 |
Fluxurile privesc anul de raportare. Migrația internațională definitivă este deja inclusă în schimbările de domiciliu. Domiciliul și reședința sunt serii distincte; soldurile nu se însumează.
Salariați și șomeri înregistrați
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Număr mediu de salariați, ultima valoare | 143 |
| Evoluție între prima și ultima valoare | 121 → 143; +22 (+18,18%) |
Cele șase valori succesive ale seriei anuale sunt: 121 → 113 → 119 → 131 → 139 → 143.
| Șomeri înregistrați | Total | Din care femei |
|---|---|---|
| Toate categoriile | 82 | 29 |
| Indemnizați | 9 | 5 |
| Neindemnizați | 73 | 24 |
Salariații sunt raportați după locul unde se desfășoară activitatea, în echivalent timp complet. Indicatorul include și instituțiile publice și nu reprezintă totalul locuitorilor care lucrează. Șomerii din tabel sunt persoanele înregistrate în evidență.
Locuințe și suprafață locuibilă
| Indicator | Începutul intervalului comparat | Finalul intervalului comparat | Diferență |
|---|---|---|---|
| Locuințe existente | 1.459 | 1.454 | -5 |
| Suprafață locuibilă, m² | 53.783 | 53.654 | -129 |
Fondul locativ cuprinde 1.454 de locuințe: 1.451 în proprietate privată și 3 în proprietate publică. Proprietatea privată reprezintă 99,79% din total. Suprafața locuibilă raportată este de 53.654 m², adică aproximativ 36,9 m² pe locuință.
Comparația folosește o porțiune a seriei disponibile. Motivele variațiilor nu sunt explicate în extrasul statistic consultat, iar variația fondului existent nu trebuie confundată automat cu numărul locuințelor nou construite sau demolate.
Construcții și autorizații
| Locuințe terminate în perioada raportată | Număr |
|---|---|
| Total | — |
| Din fondurile populației | — |
| Autorizații de construire | Număr | Suprafață autorizată |
|---|---|---|
| Clădiri rezidențiale | 2 | 308 m² |
| Alte clădiri | — | — |
Autorizațiile privesc construcții aprobate și nu sunt echivalente cu locuințele finalizate. Marcajul „—” este păstrat din evidență și nu este înlocuit cu o valoare estimată.
Utilități și consumuri raportate
| Rețea | Lungime |
|---|---|
| Apă | 22,2 km |
| Canalizare | — |
| Gaze naturale | — |
| Volum distribuit în anul de raportare | Total | Pentru uz casnic |
|---|---|---|
| Apă | 50.000 m³ | 43.000 m³ |
| Gaze naturale | — | — |
Uzul casnic reprezintă 86,0% din apa distribuită.
Lungimea rețelelor nu arată, singură, numărul gospodăriilor racordate. Marcajul „—” reproduce evidența disponibilă și nu este transformat într-o valoare estimată.
Învățământul și populația școlară
Sunt raportate 2 unități de învățământ, la fel ca la începutul intervalului. Acest indicator nu reprezintă numărul clădirilor școlare. Totalul populației școlare este de 294, față de 295, ceea ce înseamnă o scădere de 1 persoană, respectiv 0,3%.
| Nivel de educație | Începutul intervalului | Finalul intervalului |
|---|---|---|
| Copii înscriși în grădinițe | 46 | 45 |
| Învățământ profesional | 97 | 89 |
| Învățământ primar și gimnazial | 152 | 160 |
| Totalul populației școlare raportate | 295 | 294 |
Datele descriu înscrierile în unitățile de învățământ ale comunei, care pot școlariza și copii sau tineri din împrejurimi.
Personal didactic, dotări și biblioteci
| Nivel de învățământ | Unități independente | Cadre didactice |
|---|---|---|
| Primar și gimnazial | 1 | 14 |
| Liceal | — | — |
| Dotare școlară | Număr |
|---|---|
| Săli de clasă | 27 |
| Laboratoare | 4 |
| Ateliere școlare | 5 |
| Terenuri de sport | 2 |
| Calculatoare | 86 |
| Biblioteci | Număr |
|---|---|
| Total | 2 |
| Publice | — |
Unitățile independente au personalitate juridică și pot cuprinde mai multe clădiri și structuri arondate. Cadrele didactice sunt înregistrate la unitatea unde au norma de bază.
Dotările sunt inventariate la începutul anului școlar din raportare.
Servicii medicale și infrastructură sanitară
Ultima raportare disponibilă prezintă următoarele categorii de unități sanitare, separat pentru proprietatea publică și privată.
| Categoria de unitate sanitară | Proprietate publică | Proprietate privată |
|---|---|---|
| Cabinete medicale de familie | — | 2 |
| Farmacii | — | 1 |
| Puncte farmaceutice | — | Indisponibil |
„Indisponibil” indică lipsa unei valori în raportarea statistică. Semnul „—” arată că nu există o înregistrare pentru combinația respectivă în extrasul consultat; niciunul nu înseamnă zero. Valoarea 0 este păstrată numai unde apare explicit.
Personalul medico-sanitar raportat
| Categoria de personal | Sector public | Sector privat |
|---|---|---|
| Medici | — | 2 |
| Din totalul medicilor: medici de familie | — | 2 |
| Stomatologi | — | Indisponibil |
| Farmaciști | — | 2 |
| Personal sanitar mediu | 1 | 3 |
În seria comparată, evoluția este următoarea: medici în sectorul privat: 2 → 2; personal sanitar mediu în sectorul public: 1 → 1; personal sanitar mediu în sectorul privat: 3 → 3.
Medicii de familie sunt incluși în totalul medicilor și nu se adaugă încă o dată. Numărul de cabinete și numărul de profesioniști sunt indicatori diferiți. Cifrele descriu înregistrările statistice pe sectoare, fără a constitui o numărătoare verificată a persoanelor distincte care pot lucra în mai multe locuri.
Pentru paturile din spitale și centre de sănătate, evidența locală consultată păstrează marcajul „—”.
Turism și capacitate de cazare
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Locuri de cazare raportate | 16 |
| Sosiri în anul de raportare | — |
| Înnoptări în anul de raportare | — |
| Durata medie calculată a șederii | Indisponibilă |
| Tipuri de cazare | Locuri | Sosiri | Înnoptări |
|---|---|---|---|
| Apartamente și camere de închiriat | 16 | — | — |
Pentru sosiri și înnoptări sunt păstrate marcajele „—”; acestea nu permit calcularea duratei medii a șederii.
Capacitatea este înregistrată la data de referință, iar sosirile și înnoptările privesc întregul an de raportare. Statistica acoperă structurile cu cel puțin cinci locuri de cazare. Sosirile nu sunt neapărat persoane distincte, iar valorile nu includ fiecare vizitator al comunei.
Așezarea geografică și reperele istorice
Ștefan cel Mare se află în zona centrală a județului Neamț, în vecinătatea văii Cracăului. DJ208G asigură legături cu Girov și Dragomirești, iar din zona Deleni se desprinde DJ155G către Bodești. Stânca Șerbești este un reper geologic și peisagistic al comunei.
Istoria administrativă leagă două centre vechi: Șerbești și Cârligi. În secolul al XX-lea, denumirea Ștefan cel Mare a fost purtată mai întâi de Cârligi. La reunirea comunelor, numele a fost preluat de vechiul sat Șerbești, actuala reședință.
Structura etnică și religioasă
Ponderile etnice și cele religioase reprezintă două distribuții distincte, fiecare raportată la întreaga populație recenzată.
| Apartenență etnică | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Români | 90,45% |
| Alte etnii | 0,24% |
| Apartenență necunoscută | 9,31% |
| Apartenență religioasă | Pondere în populația recenzată |
|---|---|
| Ortodocși | 87,49% |
| Adventiști | 2,00% |
| Alte religii | 0,96% |
| Apartenență necunoscută | 9,55% |
Apartenența necunoscută este păstrată separat acolo unde este precizată. Diferențele mici față de totalul de 100% pot proveni din rotunjire.
Patrimoniul istoric inventariat
În inventarul consultat sunt 12 înregistrări pentru comuna Ștefan cel Mare: 8 poziții principale și 4 componente. Tabelul prezintă pozițiile principale, iar componentele sunt descrise în cadrul sitului sau ansamblului de care aparțin.
| Obiectiv | Localizare | Caracteristici |
|---|---|---|
| Așezarea La Velniță | Dușești | Sit arheologic din secolele II–III d.Hr., în vatra satului. |
| Situl arheologic Podul Trudeștilor | Ghigoiești | Două componente: o așezare atribuită culturii Precucuteni, fazele II–III, și una eneolitică din cultura Cucuteni. |
| Ansamblul bisericii Sf. Trei Ierarhi | Cârligi | Două componente: biserica din secolul al XVII-lea și clopotnița din secolul al XVIII-lea. |
| Conacul Dimitrie Sturdza | Cârligi | Monument de arhitectură din secolele XVII–XVIII. |
| Hanul Caragea | Cârligi | Clădire din secolul al XIX-lea, consemnată în inventar cu utilizare de locuință. |
| Biserica Sf. Gheorghe | Ștefan cel Mare | Monument din secolul al XVII-lea, cu modificări în secolul al XX-lea. |
| Casa Iordache Cantacuzino | Ștefan cel Mare | Clădire de la mijlocul secolului al XVII-lea, cu adăugiri în secolul al XIX-lea; inventarul o consemnează cu funcțiune de școală. |
| Hanul de la Șerbești | Ștefan cel Mare | Monument de arhitectură din secolele XVII–XVIII, păstrând în denumire vechiul nume al satului. |
Componentele sunt deja incluse în descrierea obiectivelor și nu se numără încă o dată între pozițiile principale.
Finanțele comunei în execuția bugetară anuală
Valorile folosite în analiza execuției bugetare sunt venituri de 12.718.257,14 lei și cheltuieli de 13.049.684,16 lei. Datele sunt agregate la nivel de ordonator principal: sunt incluse primăria și instituțiile cuprinse în raportarea acestuia.
| Indicator | Total lei | Lei pe locuitor |
|---|---|---|
| Venituri | 12.718.257,14 | 5.083,24 |
| Cheltuieli | 13.049.684,16 | 5.215,70 |
| Diferența venituri–cheltuieli | -331.427,02 | -132,46 |
Indicatorii pe locuitor sunt calculați cu populația de 2.502 persoane, reperul de recensământ din setul statistic folosit aici. Ei exprimă medii statistice, nu sume primite individual de fiecare locuitor.
Nu au fost aplicate excluderi în exercițiul analizat; valorile folosite coincid cu raportarea anuală integrală.
Aceeași metodă de selecție este folosită pentru comparația cu exercițiul anual precedent. Sumele reprezintă încasările și plățile nete raportate, nu bugetul aprobat. Diferența dintre venituri și cheltuieli nu arată, singură, banii liberi din conturi sau obligațiile de plată.
Principalele surse de venit
| Sursă de venit | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Subvenții pentru programul Anghel Saligny | 4.080.656,47 | 32,09% |
| Sume din TVA pentru cheltuieli descentralizate | 2.091.523,37 | 16,45% |
| Sume din impozitul pe venit pentru echilibrarea bugetului local | 910.657,91 | 7,16% |
| Cote defalcate din impozitul pe venit | 887.496,75 | 6,98% |
| Subvenții de la bugetul de stat în baza contractelor cu direcțiile de sănătate publică | 687.517,00 | 5,41% |
| Fonduri europene nerambursabile prin PNRR | 561.173,00 | 4,41% |
| Sume din TVA pentru echilibrarea bugetului local | 409.000,00 | 3,22% |
| Sume din împrumuturi contractate pentru cheltuieli locale | 363.298,62 | 2,86% |
| Sume repartizate din fondul la dispoziția Consiliului Județean | 320.624,00 | 2,52% |
| Alte venituri | 317.104,00 | 2,49% |
| Celelalte poziții de venit, net | 2.089.206,02 | 16,43% |
| Total | 12.718.257,14 | 100% |
Primele două poziții din tabel însumează 48,53% din veniturile raportate. Tabelul prezintă încasări; o finanțare primită nu este echivalentă cu valoarea lucrărilor executate sau cu suma totală contractată.
Transferurile interne între secțiunile de funcționare și dezvoltare se compensează integral și sunt omise din lista surselor de venit. Eliminarea celor două poziții nu modifică totalul încasărilor.
Veniturile raportate includ și sume din împrumuturi. Din acest motiv, totalul încasărilor nu trebuie interpretat exclusiv ca venit din taxe, impozite sau finanțări nerambursabile.
Pe ce domenii sunt repartizate cheltuielile
Cele mai mari capitole sunt „Transporturi”; „Autorități publice și acțiuni externe”; „Asigurări și asistență socială”. Împreună însumează 80,40% din cheltuielile prezentate. Tabelul arată domeniul în care sunt înregistrate plățile.
| Domeniu | Total lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Transporturi | 4.222.970,02 | 32,36% | 1.687,84 |
| Autorități publice și acțiuni externe | 3.760.328,92 | 28,82% | 1.502,93 |
| Asigurări și asistență socială | 2.508.280,00 | 19,22% | 1.002,51 |
| Învățământ | 738.071,63 | 5,66% | 294,99 |
| Sănătate | 690.000,00 | 5,29% | 275,78 |
| Locuințe, servicii și dezvoltare publică | 459.853,90 | 3,52% | 183,79 |
| Cultură, recreere și religie | 317.605,66 | 2,43% | 126,94 |
| Protecția mediului | 199.400,00 | 1,53% | 79,70 |
| Ordine publică și siguranță națională | 77.479,01 | 0,59% | 30,97 |
| Tranzacții privind datoria publică și împrumuturi | 75.695,02 | 0,58% | 30,25 |
| Total | 13.049.684,16 | 100% | 5.215,70 |
Ce cuprind capitolele principale
Drumuri și poduri: 4.204.748,59 lei, adică aproximativ 1.680,55 lei pe locuitor.
Autorități executive: 3.760.328,92 lei, adică aproximativ 1.502,93 lei pe locuitor.
Asistență socială în caz de invaliditate: 2.118.498,00 lei, adică aproximativ 846,72 lei pe locuitor.
Servicii de sănătate publică: 690.000,00 lei, adică aproximativ 275,78 lei pe locuitor.
Învățământ secundar inferior: 358.870,13 lei, adică aproximativ 143,43 lei pe locuitor.
Iluminat public și electrificări: 254.274,54 lei, adică aproximativ 101,63 lei pe locuitor.
Valorile detaliate sunt deja incluse în capitolele de mai sus și nu se adaugă încă o dată la total. Cheltuielile pentru străzi, drumuri și poduri pot cuprinde construcții, reparații și servicii; întregul capitol nu este echivalent cu investițiile noi.
Sumele pentru învățământ și sănătate descriu plățile din această raportare locală. Ele nu măsoară toate cheltuielile publice sau private de care beneficiază locuitorii, deoarece există și finanțări gestionate prin alte instituții.
Natura economică a cheltuielilor
Aceleași plăți pot fi citite și după natura lor: personal, bunuri și servicii, ajutoare sociale, active, dobânzi sau proiecte. Aceste categorii reprezintă o altă împărțire a aceluiași total; nu se adaugă la tabelul pe domenii.
| Categorie economică | Lei | Pondere |
|---|---|---|
| Active nefinanciare | 4.755.661,24 | 36,44% |
| Cheltuieli de personal | 4.083.534,00 | 31,29% |
| Proiecte PNRR cu finanțare nerambursabilă | 1.379.094,31 | 10,57% |
| Asistență socială | 1.181.633,00 | 9,05% |
| Bunuri și servicii | 1.147.519,45 | 8,79% |
| Rambursări de credite | 227.279,76 | 1,74% |
| Proiecte FEADR (titlul 58) | 149.952,25 | 1,15% |
| Dobânzi | 75.695,02 | 0,58% |
| Alte cheltuieli | 44.426,00 | 0,34% |
| Proiecte din componenta de împrumut a PNRR | 4.889,13 | 0,04% |
| Total | 13.049.684,16 | 100% |
FEADR desemnează Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Categoriile de proiecte pot include finanțarea națională și cheltuieli neeligibile, nu numai bani primiți de la Uniunea Europeană.
Plățile din componenta de împrumut a PNRR sunt clasificate după sursa de finanțare. Ele nu măsoară, prin această rubrică, datoria proprie a comunei, care se stabilește din documentele de împrumut și din evidența datoriei.
Funcționare și dezvoltare
| Secțiune | Lei | Pondere | Lei pe locuitor |
|---|---|---|---|
| Funcționare | 6.532.807,47 | 50,06% | 2.611,03 |
| Dezvoltare | 6.516.876,69 | 49,94% | 2.604,67 |
Activele nefinanciare însumează 4.755.661,24 lei, aproximativ 1.900,74 lei pe locuitor. Categoria cuprinde, între altele, construcții și echipamente. Secțiunea de dezvoltare reprezintă o clasificare distinctă: poate include și cheltuieli pentru proiecte finanțate prin alte titluri, iar valoarea netă ține cont de eventualele plăți recuperate.
Cheltuielile de personal includ primăria și instituțiile cuprinse în raportare, nu doar angajații aparatului primăriei. Ele includ mai mult decât salariile nete și nu permit calcularea unui salariu mediu fără numărul și structura posturilor finanțate.
Evoluția față de exercițiul anual precedent
Față de exercițiul anual precedent, veniturile scad cu 32,30%, iar cheltuielile scad cu 29,63%. Comparația folosește sume nominale, fără ajustarea la inflație. Pentru a explica variațiile sunt necesare și documentele proiectelor, rectificările și calendarul plăților.
Ponderile, mediile, diferențele și valorile pe locuitor sunt calculate pe baza sumelor exacte raportate. Pentru indicatorii financiari pe locuitor este folosit același reper de 2.502 persoane; afișarea este rotunjită la două zecimale.