ATENȚIE! Individ periculos în libertate pe străzile din Piatra-Neamț

De ceva timp umblă prin Piatra-Neamț un individ cunoscut cu probleme psihice, care consumă frecvent substanțe halucinogene și devine foarte violent. Recent, în doar 5 minute, a agresat două femei în plin centrul orașului, în zona Muzeului, și a distrus un coș de gunoi exact lângă un cărucior în care era un copil ce s-a speriat destul de tare. Foarte puțin a lipsit ca tatăl micuțului sa nu îl calce în picioare pe individ.

Evitați să vă apropiați de el. Feriți-vă din timp dacă vine spre dumneavoastră. Are izbucniri bruște și din cum distrugea mobilierul stradal pare că are destulă forță cât să fie un real pericol.
Până când îl adună autoritățile de pe străzi, distribuiți poza tuturor cunoscuților și evitați să fiți în preajma individului.


Ăsta a bătut și o bătrânică în Bacău până i-a dat sângele.. atunci a fost urmărit de câteva persoane, dar nu știu sigur dacă a fost prins.
Pe 10 august nu au fost doar huligani! Românii își cer drepturile pentru ei și copiii lor! Libertatea de opinie trebuie respectată într-un stat de drept, inclusiv de autorități! De ce la Cluj jandarmii au intervenit doar împotriva indivizilor, care abia așteaptă astfel de manifestații pentru a crea dezordine și a compromite? Dacă nu sunteți profesioniști, demisionați! Dacă nu aveți condiții, cereți- vă drepturile! Este aberant să afirmați că cetățenii unei țări trebuie să accepte oameni care nu își fac datoria!
Ce face poliția? Ce poate din punct de vedere legal.Râdeti de polițiști că mergem cu niste rable, râdeti că avem pistoale vechi de 40 de ani și in general nu ne respectați.Sa nu mai spun că sunteți foarte contrariați de cum au intervenit jandarmii împotriva unor huligani la 10 august.Asta este legea, vă spun realitatea din stradă pentru că acolo imi desfasor activitatea.Inafara de o amendă la LG61/1991 nu avem ce să ii facem d.p.d.v. legal.Ati vrut o poliție slabă, o aveți!!!
DEMISIA !!!!!
Nu este adevărat.Este pericol public și acest caz nu se tratează doar cu o amendă.Trebuie predat celor care îl vor interna.
Hai lasă…asta cu 10 august mai taie din aripi ca i se vede coada.
Pentru faptele lui, drogatul ăla poate fi și reținut ni doar amendat „la legea 61”.
Poliția e slabă pentru că așa vrea. Nu-i nevoie de AKM ca să reții un idiot din ăsta. Mai ușurel cu pianul pe scări.
Dă-ți demisia… Nu te obliga nimeni sa faci meseria asta… Asta nu e atitudine de om al legii.. Trebuie să faci ce scrie în cod și să aplici legea. Dacă toate lucrurile ar fi perfecte… nu ar fi nevoie de nici un profesionist.
Destul de jenant domnule „cop”. Când primiți bani pe card vă întrebați de unde vin și cine a muncit pentru dumneavastra.. Desfacem firul în 4 inutil.
2) Procedura de internare nevoluntară se aplică numai după ce toate încercările de internare voluntară au fost epuizate şi în condiţiile în care un medic psihiatru abilitat, constatând că persoana suferă de o tulburare psihică, apreciază că: a) din cauza acestei tulburări psihice există pericolul iminent de vătămare pentru sine sau pentru alte persoane
d) reprezentanţii poliţiei, jandarmeriei, parchetului sau ai pompierilor.
Avem doar o politie care nu stie sa aplice legile .
Sunteți tari in taste, felicitări! Vă doresc să încercați o singură dată să încătușați un bolnav psihic sau orice altă persoană care se opune.După ce ți-ai rupt uniforma si te-ai ales cu câteva vânătăi îl duci la psihiatrie unde te rogi de medicul de gardă să îl interneze măcar o noapte și ca să vezi…nu îl internează nimeni.Se face documentația necesară pentru internarea involuntară a „cetățeanului” și răspunsul știți care este? „Trebuie un venit lunar pentru întreținerea pacientului”, deci RESPINS, ajunge din nou pe străzi.Legea sună frumos, dar birocrația si procedurile fac atât de dificilă internarea pe perioadă nedeterminată…Credeți că noi nu ne dorim să nu mai fie personaje de genul pe străzi? Avem părinți, copii și cunoscuți pentru care ne dorim un oraș fără personaje de genul pe străzi…E simplu din spatele unei tastaturi sau al unui telefon să îți dai cu părerea, realitatea este cu totul alta, dar…cel puțin in ceea ce mă privește, oricând voi fi sesizat, voi face tot ce imi stă in putință să ajut și poate chiar să salvez cetățeanul…pentru că așa cum o spuneți mulți…” vă plătim salariile”.
P.S.- și noi plătim taxe și impozite ca orice alt cetățean
ADMIN I.R. : Când nu puteți impobiliza un pericol public vă rog să mă sunați să vă arat cum se face. Dacă are până intr-o 100 kg și imi ia mai mult de 15 secunde dau eu friptura.
Mulțumim pentru ajutor domnule I.R. Din fericire nu a apărut încă individul care să imi pună probleme de genul.Dar orice naș își are nașul la un moment dat.Pentru acel „naș” sau acei „nași” la care nu fac/facem față există Serviciul pentru Acțiuni Speciale-(SAS)-Mascatii.Dar mulțumim pentru grija și susținere! O seară bună vă doresc.
Politia ce face? Duminica era la Biserica Trei Ierarhi exact asa imbracat si cu o privire de speriat.Biserica plina de lume si el s intrat in mijlocul biserii sa cerseasca.Eu cand l-am vazut am iesit usor si am plecat.Va rugam frumos sa luati masuri.
UNDE ESTE POLITIA JANDARMERIA….SAU EI SE OCUPA DE CEI CE IES IN STRADA PENTRU RESPECTAREA DREPTURILOR DE CATRE GUVERNANTI….😢😢😢😢
Politia locala doarme ,ca de obicei ,numai ciudati si cersatori (nu judec pe nimeni ,dar atata timp cat atenteaza la siguranta noastra nu mai este ok ,daca pot sa te ajut bine ,dar fara sa fii insistent si cateodata te si înjura ) prin toate colturile orasului si ce e mai rau ca îi gasesti prin parcari ,prin parcuri în plin centru ,circul destul de mult ,am copil si îl mai scot la plimbare ,acum ca e sezon de turism au iesit în masa ,trebuie sa faca ceva autoritatile ,altfel si asa suntem la pamânt în ce priveste turismul ,mai multa atentie din partea autoritatilor ,nu ar strica !!!!
Anul 2019???Oare ne întoarcem în evul mediu unde vom träi în junglã???Ce face poliția???Se plimbã prin oraş şi serveşte cafeluța mocalete pe unde pot şi ei……Acest individ periculos pt.întreaga societate ar trebui închis într-un spital de nebuni nu lãsat sã se plimbe pe strãzi fiind jn pericol public!!!Luați mãsuri cât mai urgente!!!Azi l-am zãrit în centru,pe M.Eminescu,înjura şi țipa la trecãtori.Nu este permisibilã aceastã situație destul de delicatã,când veți lua mãsuri,când va omorâ pe cineva???
Multumim pentru atentionare !
Este vacanta si multi tineri si mai ales copiii sunt in vacanta.
Statul ce face ?? de ce nu procedeaza la izolarea unor asemenea nenorociti ??/
Pe acest individ il vad zilnic in zona pwtrodava -sc.4. De ce nu il inchideti daca stiti ca e un pericol public?
Politia locala amendeaza babutele care vand cinstit cateva fire de ceapa sau marar. Sa faca ordine pe strada nu are curaj.
Hai sa facem ceva cu toti acesti periculosi!!!
Este cel ce sta la lidl traian si cere cosurile de la oameni ..sunt tolerati si de politie si de autoritati
Nici cand era clanul orlando, politia locala nu facea nimic si aia au omorat oameni. Se pare ca politia locala are rolul de a proteja astfel de comportament social,de altfel intreaga europa e la fel,incurajeaza persoanele cu diverse tulburari sa fie considerate normale iar cei normali devin anormali,neacceptandu-i pe acesti neintelesi.
Jandarmii s-au poliția ce face doarme
Îl știu e de mult timp prin oraș și face tot felul de amenințări către oameni, tipa, înjura, etc., am vorbit cu politia și a zis ca nu are ce sa facă doar în cazul în care se ia de cineva pe bune intervin ei
Și atunci de ce nu îl izolați de mulțime internîndu-l într-un centru specific de tratament..doar plătim din greu serviciile sociale și nu vrem să fim agresați pe stradă.
Alo!Autoritarile ce fac?
Dacă furam un măr dintr-un supermarket in secunda doi deja era poliția după mine 😬😬 unde este poliția 🇷🇴🇷🇴🇷🇴🇷🇴
Zilele trecute se „antrena” cu zidurile gardului din spatele hotelului Ceahlaul si da chiar avea forța dădea cu putere cu pumnii in pereți! Chiar ma gândeam ca are probleme grave.
Politia locală ce face????
Incaseaza doar salariu cel de bugetar.😂
Nu maiavem autorități! ?, au alte preocupări! ?…ce se întâmplă cu națiunea română fraților? O debandada totală in toate instituțiile statului care nu își mai fac treaba …de ce!?…au alte preocupări. Până când își vor reveni aveți grijă fraților de voi singuri cum bo ajuta al de sus. (Dumnezeu).
Arde gazul pe banii noștri.
Il interneaza la psihiatrie si maine cei de la psihiatrie ii dau drumu…
Pai de tipul asta le este frica !!! Ei au in campul vizual doar babute cu patrunjel !!!
Îl cunosc pe acest individ. L-am văzut odată când am ieșit de la școală și înjura o roata de la o masina
Doarme liniștită, iar psihopații veghează la liniștea noastră!
Patrula de politie sau jandarmii unde sunt?