OFICIAL – COVID în Neamț, România și internațional

0

Până astăzi, 3 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 970.224 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

867.663 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.498 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba186821303,76
2.Arad210081293,65
3.Argeș242371122,55
4.Bacău236751402,20
5.Bihor254601402,95
6.Bistrița-Năsăud10461802,48
7.Botoșani12927692,06
8.Brașov396412795,05
9.Brăila11787733,01
10.Buzău11051721,63
11.Caraș-Severin9665511,96
12.Călărași9056372,50
13.Cluj503095706,44
14.Constanța388242344,33
15.Covasna7152342,76
16.Dâmbovița20897842,70
17.Dolj240261372,91
18.Galați244541693,14
19.Giurgiu9906543,42
20.Gorj8694461,75
21.Harghita7143281,26
22.Hunedoara202881404,63
23.Ialomița9690482,64
24.Iași390831372,48
25.Ilfov403862329,08
26.Maramureș19474451,54
27.Mehedinți7368562,15
28.Mureș208361062,46
29.Neamț16759912,20
30.Olt13153561,94
31.Prahova307871662,33
32.Satu Mare11977382,08
33.Sălaj9833462,96
34.Sibiu235581173,50
35.Suceava22990550,98
36.Teleorman11974782,74
37.Timiș497382335,37
38.Tulcea7496352,42
39.Vaslui14822551,57
40.Vâlcea14622963,02
41.Vrancea9497371,32
42.Mun. București16254610237,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe4292*-60
TOTAL970.2245.498

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.364 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD12
3ARGEŞ36
4BACĂU25
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI22
8BRĂILA7
9BRAŞOV36
10BUZĂU25
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ33
14CONSTANŢA162
15COVASNA25
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ12
18GALAŢI70
19GIURGIU17
20GORJ24
21HARGHITA6
22HUNEDOARA49
23IALOMIŢA15
24IAŞI75
25ILFOV58
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI180
29MUREŞ45
30NEAMŢ26
31OLT21
32PRAHOVA37
33SĂLAJ17
34SATU MARE29
35SIBIU14
36SUCEAVA21
37TELEORMAN45
38TIMIŞ57
39TULCEA15
40VÂLCEA32
41VASLUI9
42VRANCEA12

TOTAL1364

Până astăzi, 23.973 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 02.04.2021 (10:00) – 03.04.2021 (10:00) au fost raportate 154 de decese (79 bărbați și 75 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

148 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.409. Dintre acestea, 1.448 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.800.572 de teste RT-PCR și 636.855 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.709 teste RT-PCR (14.218 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.491 la cerere) și 10.634 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 67.560 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.271 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.327 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 95 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.828 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 567 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 2 aprilie, 6.259 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.355.210 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 12 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.497 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 125 în Franța, 3.118 în Germania, 93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia, 137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 46 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 13 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 3 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă și Croația. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, au fost raportate 26.393.414 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.

Datele publicate de către Johns Hopkins CSSE, care vizează numărul cetățenilor vindecați, continuă să fie actualizate zilnic.

ŢARA
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
VINDECAŢI*
Regatul Unit4.333.042(+36.459)126.592 (+437)13.190 (+101)
Franţa4.545.589(+262.986)94.623(+2.318)304.563 (+1.568)
Italia3.532.057(+155.681)107.933(+2.991)2.953.377 (+19.620)
Spania3.270.825(+42.022)  75.199(+1.656)150.376 –
Germania2.782.273(+115.048)75.913(+1.199)2.566.530 (+14.410)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 2 APRILIE 2021
CAZURI CONFIRMATE
DECEDAȚIVINDECAȚI*
127.628.928 (+3.992.076)2.791.055(+69.164)73.770.391 (+304.477)

* conform datelor publicate de către Johns Hopkins CSSE – https://systems.jhu.edu/

** datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 25 martie 2021 – 1 aprilie 2021, cu excepția celor de la categoriile cetățenilor vindecați, care reprezintă numărul de cazuri raportate în intervalul 1 aprilie – 2 aprilie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică


Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește cookies. Navigarea în site presupune acceptarea implicită a politicii de confidențialitate. Accept Citește mai mult

Politica de confidențialitate