Andron, Rusu și Grăpinoiu, aur la europenele de canotaj pentru juniori

0

România a bifat 4 medalii de aur, două de argint și una de bronz la Campionatul European de Canotaj pentru juniori. Gazda ediție din acest an a fost localitatea Krefeld (Germania), iar din  lotul tricolor au făcut parte şi trei sportive de la CS Ceahlăul Piatra-Neamţ

Monica Andron şi Alexandra Rusu s-au încununat campioane în proba „regină“ a acestui sport, 8+1. În finală, tricolorele au trecut linia de sosire după 6 minute, 26 secunde şi 82 sutimi, cu peste trei secunde mai repede decât Cehia şi cu aproape cinci secunde peste Belarus.

Medalie de aur s-a trecut şi în dreptul echipajului de „4 vâsle“ din care a făcut parte şi Andreea Grăpinoiu, cea care a primit titlul de cea mai bună sportivă a județului Neamț anul trecut. România a terminat finala în 6 minute, 34 secunde şi 39 sutimi, iar podiumul a fost completat de Germania (06:42.29) şi Rusia (06:44.90).
În clasamentul pe națiuni, România s-a situat pe locul al doilea.

”Sunt foarte bucuroasă că juniorii români au obținut astfel de performanțe. Am încredere că acest an va fi unul bun pentru canotorii noștri. România are o tradiție respectată la nivel mondial și european și cred ca astfel de rezultate ne dau speranțe pentru competițiile viitoare. A fost primul test major al acestui an. Dacă îl privim din perspectiva ciclului olimpic, îmi doresc mult ca prin astfel de rezultate cât mai mulți dintre juniorii noștri să își câștige dreptul de a reprezenta cu cinste România la Olimpiada de la Tokio din 2020” a spus dna Elisabeta Lipa, președintele FR Canotaj.

surse: Clubul Sportiv Ceahlăul,  Federația Română de Canotaj

sursa foto: Facebook